Frissítette a transzferár-adatszolgáltatási tájékoztatóját a Pénzügyminisztérium

A társasági adó bevallás és a transzferár adatszolgáltatás hajrájában a Pénzügyminisztérium április végén frissítette a múlt évben kiadott transzferár adatszolgáltatási tájékoztatóját. A legfontosabb kiegészítéseket az alábbiakban foglaltuk össze.
A Pénzügyminisztérium új információkkal egészítette ki a kapcsolt vállalkozások egymás közötti ügyleteit érintő adatszolgáltatásról szóló tájékoztatóját.
A lényegesebb kiegészítések az alábbiak:
- Bevalláshoz igazított adatszolgáltatás: Ha a társaságiadó-bevallásban szolgáltatott valamely adatról később kiderül, hogy nem volt helytálló, akkor újabb bevallásban kell helyesbíteni, illetve szükség szerint önellenőrzést kell benyújtani. Az adatszolgáltatásnak értelemszerűen meg kell egyeznie a számviteli beszámolóban és a helyi dokumentumban foglalt adatokkal. Az országonkénti jelentés (country-by-country report) adataival való összhangra is szükséges törekedni. A különböző devizaösszegek eltérő árfolyamon történő átszámítása miatt maradhatnak fenn eltérések például ugyanazon ügylet két oldaláról jelentő belföldi adózók esetében, ez nem kifogásolható.
- APA: Ha az adatszolgáltatás teljesítésekor a szokásos piaci ár megállapítása iránti eljárás még folyamatban van, akkor a bevallás ATP űrlapjának 01. sor c) rovatában nem jelölendő a szokásos piaci árat megállapító határozat alapján a nyilvántartási kötelezettség alóli mentesülés esete, mivel még a hatóság nem hozott határozatot. Továbbá megjegyzendő, hogy csak akkor jelölendő itt ez a mentesülési ok, ha a határozatot a magyar hatóság hozta.
- Mentesülő ügyletek:
- Az adatszolgáltatás alól részlegesen csak az a költségátterhelés mentesül, amelynél a független féltől származó költségeket terhelnek át. A kapcsolt féltől származó költségek esetében nincs részleges mentesülés.
- Ha egy ügylet egyes tulajdonságai alapján teljeskörűen mentesül az adatszolgáltatás alól, más tulajdonságok alapján csak részlegesen vagy egyáltalán nem, akkor az ügyletről egyáltalán nem kell adatot szolgáltatni.
- Összevonhatóság:
- A „3. szerződéses gyártás végzése”, az „5. szerződéses, illetve korlátozott kockázatú gyártás végzése nem a vállalkozó entitásnak minősülő kapcsolt vállalkozás felé történő számlázással” és a „6. szerződéses, illetve korlátozott kockázatú gyártás végzése független fél felé történő számlázással” megnevezésű ügyletek attól, hogy a számlázás iránya eltér, még összevonhatóak lehetnek, ha a többi összevonhatósági feltétel teljesül.
- Egy ügylethez (vagy összevont ügyletekhez) 9 tartozhat több ATP lap is.
- A számlázott transzferár-kiigazításokat a kapcsolódó ügylettel együtt kell figyelembe venni, akkor is, ha a számlán nem transzferár-kiigazítás megnevezés (hanem például menedzsmentdíj) szerepel.
- Költségátterhelés, ingyenes ügyletek: A tájékoztató kiegészítése felsorolja, hogy milyen ügylettípusok jelölése jöhet szóba.
- Back-to-back kölcsönök: A kapott és adott kölcsönöket külön ügyletekként szükséges jelenteni.
- TEÁOR:
- Az ügyletre legjellemzőbb kódot kell megadni, amely eltérhet a szokásos piaci jövedelmezőségi mutató meghatározása céljából készített adatbázis-kutatásban alkalmazott TEÁOR-kódtól.
- A TEÁOR-kód megadásának célja csak az ügylet típusának nagyvonalú behatárolása.
- Az ügylet ellenértéke:
- Kölcsönnél a tőke nem minősül ellenértéknek.
- Követelés engedményezésénél az ügylet értéke az az összeg, amelyet az engedményező kap az engedményezett követelésért az engedményestől.
- Haszonkulcs nélküli továbbszámlázás: Ha az adózó részére a szolgáltatásokat közvetlenül számlázó kapcsolt vállalkozása haszonkulcs felszámítása nélkül csak továbbszámláz több kapcsolt féltől származó szolgáltatásokat, amelyekre azok felszámítottak haszonkulcsot, akkor az adatszolgáltatásban ezt haszonkulccsal kapott szolgáltatásként szükséges jelenteni.
- Kamat: Ha egy kölcsönért fizetendő mind fix, mind pedig változó kamat, akkor azokról egy-egy külön ATP lap töltendő ki.
- Egységár: Egységárat kizárólag akkor kell megadni, ha az ügyletben csak egyetlen egy darab egységárat alkalmaztak. Ha egy ügyletben vagy összevont ügyletekben több egységárat alkalmaztak, akkor az ATP lap 15–17. sorait nem kell kitölteni.
- Szakmai összefüggések az egyes megadandó adatok között:
- Bár erről sem a TPD-rendelet, sem a bevallás űrlapjához kapcsolódó hibaüzenetek nem szólnak, transzferár-szakmai szempontból számos szükségszerű, illetve tipikus összefüggés áll fenn az egyes megadandó adatok között.
- Így különösen az ügylet elnevezésének, a TEÁOR-kódnak, a választott módszernek és a jövedelmezőségi mutatónak koherensnek kell lennie. Ezen összefüggésekre a kiegészítés példákat is hoz.
A frissített tájékoztató az alábbi linken érhető el:
https://cdn.kormany.hu//uploads/sheets//9/95/950/95013578859c780f62aac20d6bcbb7d.pdf
Amennyiben a transzferár adatszolgáltatás elkészítésével, az elkészített adatok társasági adóbevallásba történő importjával kapcsolatban nehézség merül fel, ajánljuk Digital TP alkalmazásunkat. Szoftver megoldásunkkal teljes mértékben kiváltható az adatrögzítésből eredő hibák lehetősége, továbbá az adatszolgáltatás elkészítésének idejét jelentősen lecsökkenti.