Testvérek közt is megéri

A törvénymódosítási gépezet folyamatosan működik, ennek eredménye az illetéktörvény újabb módosítása.
Elfogadta ugyanis az Országgyűlés az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosításáról szóló 2020. évi LXVI. törvényt, amely az illetékmentes ingyenes vagyonszerzések körét kibővíti a testvérek közötti ügyletekkel.
A jogalkotói indokolás szerint a hatályos szabályozás szerint – értékhatártól függetlenül – mentes az öröklési és az ajándékozási illeték alól az örökhagyó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is) és túlélő házastársa által megszerzett örökrész, ajándék. A családon belüli ingyenes vagyonmozgások szélesítése céljából a módosítás – a hagyaték, illetve az ajándék értékétől függetlenül – kiterjeszti a kedvező illetékszabályt a testvér öröklésére, ajándékozására is.
A módosító törvény az egyértelmű jogértelmezés érdekében meghatározza, hogy az illetéktörvény alkalmazásában az minősül testvérnek, akinek legalább az egyik szülője (örökbefogadója) azonos az örökhagyó, megajándékozó szülőjével (örökbefogadójával). Testvérnek kell tehát tekinteni az „édes” testvért, vagyis azt a személyt, akinek mindkét vér szerinti szülője azonos az örökhagyó, megajándékozó vér szerinti szüleivel, de testvérnek számít az a személy is, akinek vér szerinti vagy örökbefogadó szülei közül egy azonos az örökhagyó, megajándékozó vér szerinti vagy örökbefogadó szülőjével (azaz a féltestvér, valamint az örökbefogadáson alapuló testvér is).
Az illetékmentességet érvényesítő vagyonszerzők adminisztratív terheinek csökkentése érdekében a módosító jogszabály úgy rendelkezik, hogy a testvér által illetékmentesen megszerzett ajándékot az állami adóhatóság felé nem kell bejelenteni.
A módosítás átmeneti rendelkezésként előírja, hogy az új, kedvező illetékszabályt a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.
A jogszabály módosításra tekintettel már nem kell „trükközni” például testvérek közötti ajándékozás esetén egy szülő „közbeiktatásával”, így a törvénymódosítás ezekben az esetekben valós adminisztráció csökkenést eredményezhet.