Változások a számlázásban: mi lép hatályba július 1-től?

Mint ahogy már az utóbbi években megszokhatták az adó- és számviteli területen dolgozó szakemberek, idén nyáron is változások következnek be a számlázást érintően. Korábbi hírlevelünkben jeleztük, hogy a jogalkotó 2025. július 1-re halasztotta a kötelező elektronikus számlázás bevezetését az energetikai szektorban a nem lakossági ügyfelek irányába, továbbá szintén július 1-től volt várható a NAV Online Számla validációk szigorítása.
A rendelkezés hatálybalépésében nincs változás, júliustól ezért a vállalkozásoknak gondoskodniuk kell a jogszabályi előírásoknak megfelelő archiválásról e számlák tekintetében.
Mit is jelent ez a gyakorlatban?
Ez azt jelenti, hogy a villamosenergia-kereskedő és az elosztó, valamint a földgázkereskedő, a szállítási rendszerüzemeltető és a földgázelosztó kizárólag elektronikus számlát bocsáthat ki a nem lakossági felhasználók felé. Tehát lényegében minden vállalkozás a jövőben elektronikus számlát fog kapni a fent említett szolgáltatóktól, tekintettel arra, hogy a vállalkozásoknak júliustól nem lesz lehetőségük eldönteni, hogy hozzájárulnak-e az elektronikus számlázáshoz.
Miért jelenthet problémát az elektronikus számlák befogadása és azok archiválása?
Az adóhatóság a gyakorlatban nem tartja megfelelőnek az archiválást, ha az például a számítógép külön mappájába vagy pendrive-ra történik, mivel ezek a megoldások nem nyújtanak védelmet a törlés ellen. Az egyszer írható CD-re történő kiírás biztosítja a törlés elleni védelmet, mivel azonban egyre kevesebb számítógépben van CD-meghajtó, hosszú távon ez a megoldás sem működőképes.
A legkisebb kockázatot egy adóhatósági ellenőrzés során az olyan archiválási módok jelentik, amelyekhez a vállalkozás vagy egy külső szolgáltatótól vesz igénybe archiválási szolgáltatást, vagy vállalkozáson belül fejleszt ki a jogszabályi követelményeknek eleget tevő informatikai megoldást.
Ha egy vállalkozás úgy ítéli meg, hogy egyelőre nem képes megfelelni az előírásoknak, minimalizálhatja a kockázatokat azzal, ha az energetikai szolgáltatóval megállapodást köt arról, hogy átmenetileg a szolgáltató vállalja az e-számlák archiválását. Mindazonáltal legkésőbb a mérlegkészítés időpontjában már a vállalkozásnál is biztosítani kell a jogszabályi kritériumokat teljesítő archiválást.
Online Számla validációk szigorítása
Nem lép ugyanakkor hatályba júliustól az Online Számla validációk szigorítása. A NAV GitHub oldalán elérhető információ szerint “Nem július 1-jén lesz az élesítés, a jelenlegi tervek szerint szeptember 1-jén lesz tesztkörnyezetben, majd szeptember közepén pedig éles környezetben a validációk változásai.” A halasztásról várhatóan a NAV honlapján is meg fog jelenni tájékoztató.
Miről is szól az Online Számla validációk szigorítása?
A NAV jelenleg is elérhető közleménye szerint az online számlaadatok minőségének további javításáért több változást is tervez a jelenlegi üzleti validációkban. A cél a számlaadat-szolgáltatások egységesítése és az adattisztaság javítása, amit a közlemény szerint a következő módosítások támogathatnak az Online Számla rendszerben:
- a jelenlegi WARN üzenetek közül 21 a továbbiakban ERROR-ként fog működni,
- egy jelenleg inaktív INFO üzenet WARN üzenetté válik, illetve
- a rendszer kiegészül egy teljesen új WARN üzenettel.
Amennyiben a fentiekkel kapcsolatban további kérdések merülnek fel, forduljanak szakértőinkhez bizalommal.